Iranas - 88 mln. gyventojų valstybė, su sena ir didinga istorija. Jau daugiau nei prieš 8 tūkstančius metų čia gyveno žmonės, o prieš 2,5 tūkst. metų čia klestėjo galingoji Persijos imperija. Net ir šiandien bendraujant su iraniečiais, jauti gilią vidinę kultūrą ir išminti, kurią jie atsinešė iš senosios civilizacijos.
Dar prieš 45 metus šalis buvo klestinti, turtinga nafta ir dujomis, į vakarų kultūrą orientuota valstybė. Sostinė Teheran net buvo vadinamas mažuoju Paryžiumi. Viskas pasikeitė 1979 m. - įvykus islamo revoliucijai. Nuo tada šalies politinė sistema - teokratinė respublika. Irane aukščiausą postą, iki gyvos galvos, užima šiitų religinis lyderis, nors prezidentas ir kiti valdžios atstovai yra renkami demokratiškuose rinkimuose. Po revoliucijos šalyje buvo įvesta daug ribojimų: uždrausti: teatrai, koncertai, alkoholis…., moterims buvo nurodyta nešioti pilnai kūną dengiančius drabužius ir skaras. Vakarų valstybės šaliai įvedė iki šiol galiojančias sankcijas, apribojančias resursų pardavimą, bei daugelį ekonominių sričių. Mūsų sutikti iraniečiai stengėsi pabrėžti, kad nepalaiko šalies politikos kurso, lyg jausdami kaltę prieš mus, už tai kas vyksta jų šalyje. Ypač jauni žmonės nusiteikę ryžtingai kovoti prieš dabartinius apribojimus, o jaunos moterys visai nebijo drąsiai sakyti, kad yra pasirengę ginti savo teises. Iraniečiai nori, kad šaliai būtų nuimtos sankcijos ir jie galėtų gyventi pasaulio bendruomenėje.
Keliauti ar (ne)keliauti😊
Dar vasarą, tik pradėjus planuoti kelionę, atsidarau URM puslapį, kur aiškiai baltomis raidėmis juodame fone užrašyta !Rekomenduojama nedelsiant išvykti iš šalies - nu jo galvoju… reikia skristi, turi būti įdomu😊. Visi aplankę Iraną vienu balsu tvirtina, kad šalis saugi, patogi ir nebrangi keliauti, o iraniečiai draugiški žmonės, ką paskui kvadratu patvirtino asmeninė patirtis👍. Politika yra politika, o žmonės gyvena savo gyvenimą, taigi ne visada reikia klausyti ką URM rekomenduoja😊.
Susisiekiu su vietine gide, gyvenančia Irane, ji patikina, kad viskas šalyje ramu ir normalu, jokių pavojų nėra, sudėlioja mums maršrutą, sutvarko e-vizas, kurias dar reikės paversti tikromis vizomis, jau nusileidus Teherane.
Likus trims savaitėms iki išvykimo prasideda neramumai Izraelyje, karas Gazos ruože, Irano grasinimai Izraeliui, o Izraelio ir JAV grasinimai Iranui, o skrydis jau už keleto dienų…., draugai ir pažįstami įkalbinėja pagalvoti, bet nusprendžiam skristi, ir kaip paskui suprasite, tikrai nepasigeilėjom💪.
Išskrendam penkiese - puiki kompanija!
Skrydis per Stambulą, neprailgsta, 3 val. plius 3 val. ir leidžiamės Teheran oro uoste.
Oro uoste sumokam po 72 USD už vizas ir po pusvalandžio mes jau Irane💪.
Dar prieš kelionę įsigijau eSIM, tačiau tiek visi girdėjom apie interneto ribojimą Irane, tad nusprendžiam nusipirkti dar ir po vietinę Irancell SIM, kad neliktume be ryšio. Kortelė kainuoja apie 7 USD už 20 Gb, tik labai ilgai reikia laukti kol visus asmens duomenis supildo, o ir šiaip neskuba🤨. Patarimas, geriausia pirkti kelias korteles vienam asmeniui (galima iki 5) -taip bus 5x greičiau😀. Na ir ką - reikia iš karto išbandyti kaip čia tas internetas veikia, visur gi rašo, kad daug kas blokuojama: ir FB, ir Instagram, ir YouTube ir t.t. Taigi….eSIM prisijungia ir veikia viskas💪. Irancell pagauna ryšį, bet veikia ribotai, kažką atidaro, kažko neatidaro, bet aktyvavus VPN - vuolia!!!, viskas veikia, greitis 4G, ryšys yra visur. Žodžiu beveik kaip Lietuvoje😀.
Jau vėliau pabendravus su viena iraniete, ji išsireiškė, mes keliamės su VPN ir gulame su VPN, bet su internetu problemų neturim.
Teheran
Atskridom penktadienio ryte (penktadienis musulmoniškose šalyse išeiginė - kaip pas mus sekmadienis), visi dar miega, miestas ramus, be kamščių, kaip pasirodė tai pirmas ir paskutinis kartas, kada nepatenkam į kamščius Irano miestuose🤨. O kodėl gi iraniečiams nevažiuoti, kai už 1 USD gali nupirkti 15 ltr. kuro👏. Atvažiuojam į Teheran'o centrą. Daug kas mieste dar uždaryta, net centrinis turgus dar mažai aktyvus. Išsikeičiam pas pusiau legalų valiutos keitėją po 100 USD - gaunam po 50 mln. Irano realų. Kursas 500 000 realų už 1 USD. Bet čia ne taip viskas paprasta, pasirodo visur visos kainos surašytos Tumanais, kas yra be vieno nulio, t.y. jei kaina parašyta 10 000, turi mokėti 100 000 realų. Jau ir taip daug nulių, o čia dar tokia painiava - kiek teko keliauti, pirmą kartą susiduriu su tokia sistema😵.
Na ką esam milijonieriai, bet niekas dar neveikia - net kavos nėra kur išgerti, miestas dar nepabudo, tai kur gi švaistyti tuos milijonus?:) Patraukiam į buvusių Irano šachų, kurių paskutinis buvo nuverstas ir išvarytas iš šalies islamiškos revoliucijos metu, rūmus Golestan. Teritorija didelė, su parku, baseinais, kurie ne tik puošia aplinką, bet ir buvo suprojektuoti taip, kad vėsintų patalpas, kaip oro kondicionierius - jau nuo senų laikų persai buvo išradingi ir išmintingi. Beje daug kas klysta, manydami, kad iraniečiai yra arabai, ne - jie yra persai!
Apie pietus Teheran'as pabunda, miestas prisipildo automobilių. Populiariuose restoranuose eilės, į vieną tokį Dizi Saraya norėdami patekti, laukiam gerą pusvalandį gatvėje, kol patenkam į vidų. Autentiškas iranietiškas maistas, pasirinkimo jokio, tik standartinįs meniu - labai skanu ir greitai! Patiko!
Vakare apžiūrim Imamzadeh Saleh Shemiran mečetę, pavaikštom po centrą, pavalgom gatvės maisto - įdomu, žmonių daug, vyksta prekyba, bet veikti nėra ką….alaus nėra🙃, važiuojam į viešbutį, pakeliui aplankom Tabiat tiltą - Teheran'o simbolį. Pirmai nakčiai turim puikų Espinas Palace viešbutį, ant kalno, su vaizdu į Teheran'ą. Vaizdas galingas - 14 mln. miestas po kojomis, nesimato nei krašto, nei galo tikrąja tų žodžių prasme👍.
Sekančią dieną aplankom vieną didžiausių pasaulyje prekybos centrų Iran Mall - gal nelaiku atvažiavom, bet absoliučiai tuščia, pirkėjų nėra, o ir parduotuvių dalis dar nedirba. Didžiausią įspūdį paliko prekybos centre įkurta biblioteka, dydis ir įrengimas įspūdingi - verta aplankyti.
Rekomenduoju pasižiūrėti filmą Opreacija Argo - apie tai, kaip islamo revoliucijos metu, Teherane buvo užimta JAV ambasada, o diplomatai paimti įkaitais ir išlaikyti net 444 dienas. Dabar ambasados pastatas paverstas muziejumi, kuriame net ore tvyro antiamerikietiška propaganda. Mano manymu viena įdomesnių vietų Teherane, teritorija, pastatas ir interjeras išlikę autentiški, kur galima pajusti tuo metu tvyrojusią revoliucijos dvasią.
Pakeliui į oro uostą, dar sustojame nusifotografuoti prie Teheran vizitinės kortelės Azadi Tower - dydis įspūdingas, gražus dizainas.
Po pietų skrydis vietinėmis Iran Air avialinijomis į Shiraz. Prieš kelionę skaičiau, kad dėl sankcijų Irane lėktuvai labai seni ir nesaugūs, surinkti iš kelių lėktuvų ir t.t…, aš aišku nesu specialistas, kad nustatyčiau lėktuvo techninę būklę😊, bet lėktuvo išvaizda gera, vizualiai atrodo gana naujas, viduje salonas tvarkingas, žodžiu kaip daugelis lėktuvų Europoje😊. Sėdynės patogios, atsilošia, net ir tokiame trumpame skrydyje (apie 1 val. 20 min.) duoda nemokamus užkandžius. Viskas OK, skraidyti galima💪.
Kelionės metu mus lydi gidas Maksimas - linksmas vyrukas, jis pasakoja mums ne tik apie kultūrinius, istorinius objektus, bet ir apie šiandieninį iraniečių gyvenimą. Kalbam apie kultūrą, maistą, restoranus, ką jauni iraniečiai veikia vakarais, aš ir sakau - gaila, kad pas jus net vyno negalima išgerti…., o jis ir sako, kaip negalima? Aišku, kad galima!:) Ko norit prie vakarienės, vyno ar vynuogių degtinės? Mes užsakom ir tą ir tą😀.
Shiraz
Į Shiraz atskrendam jau vakarop, pakeliui į viešbutį aplankom Veidrodinę mečetę. Vakarieniauti važiuojam į Cave restoraną įsikūrusį ant kalno uoloje. Įspūdingas vaizdas į naktinį Shiraz. Gyva muzika restorane ir…..vynuogių degtinė sukuria puikią atmosferą😀. Beje restoranai Irane modernūs ir dažniausiai labai dideli. Sekančią dieną vakarieniaujam, kaip gidas sako - geriausiame Shiraz, Haft Khan restorane, kuris yra kaip 5 atskiri restoranai, skirtinguose aukštuose. Visuose restoranuose maistas geras, mums nebrangu - vidutiniškai žmogui soti vakarienė puikiame restorane 10 - 12 USD. Kas vakarą Maksimas mums parūpina puikios vynuogių arba datulių degtinės, kurią atsinešam į restoraną - tai įprasta praktika iraniečiams😊. Svarbiausia žinoti kur gauti😊.
Beje mums visiems žinoma vynuogių rūšis Shiraz ir yra kilusi iš šios vietovės, deja dabar iš šių vynuogių iraniečiai vyną tik nelegaliai pasigamina, o oficialiai tik razinas džiovint gali.
Shiraz’e verta aplankyti šacho vasaros rezidenciją Naranjestan, miesto tvirtovę, turgų ir Rožinę mečtę, į kurią būtinai reikia atvažiuoti ryte iki 9:30 val., kad pamatyti vitražų šviesų žaismą.
Išvykstam. Iš Shiraz. Į Teheraną. Per keletą dienų grįšim mikroautobusu, pakeliui aplankydami įdomias Irano vietas.
Persepoli, Necropoli
Persepoli, gyvavęs jau prieš 2500 metų, buvęs labai turtingas ir įtakingas Persijos imperijos miestas. Deja išlikę tik griuvėsiai, bet net iš to galima susidaryti įspūdį kokia stipri jau tada buvo persų civilizacija.
Netoliese esančiame Necropoli, kalne buvo laidojami šalies valdovai. Įspūdingai atrodantys kapai iškalti didžiulėse olose, kažkiek primena Petra Jordanijoje.
Yazd
Šiame mieste kilusi viena pirmųjų monoatesitinių religijų Zarosatrizmas, jo sekėjų yra išlikusių iki šiol, bet tai jau mažuma, lyginant su musulmonais šiitais, kurių yra dauguma Irane. Nors mums gidas sako, kad šis miestas yra bene religingiausias Irane, visai nesijaučia religinio fundamentalizmo, apie kurį daug skaičiau prieš išvykdamas - taip matosi viena kita moteris su juoda skarele, o prie mečetės sutinkame visą būrelį jaunų merginų juodais apdarais, tačiau mieste tvyro rami demokratiška atmosfera.
Geri restoranai, iranietiškas fast food’as, kurį su malonumu išbandom - labai skaniai suvalgom ant ugnies keptus įvairios mėsus (avienos, jautienos, kepenėlių ir t.t.) iešmelius. Sotūs pietūs žmogui 5 USD. Senamiestis labai tvarkingas, su siauromis švariomis gatvelėmis, daugybe jaukių kavinukių, o kai kurios jų turi stalelius ant stogų, nuo kur atsiveria gražus vaizdas į žemaaukštį miestą. Miesto vizitinė kortelė, specifiniai bokštai, kurie gaudo vėją ir veikia, kaip oro kondicionierius visam pastatui - dar vienas senovės persų inžinierių išradimas.
Aplankom zaroastrų pagrindinę šventyklą, kur jau 1400 metų neužgesusi dega jiems šventa ugnis, atrodo nieko ypatinga, bet atmosfera labai maloni, skamba ramios ritualinės giesmės. Visai šalia miesto puikiai išsilaikę ir gerai sutvarkyti zaroastrų laidojimo tylos bokštai, kuriuose dar prieš 70 metų buvo laidojami žmonės. Zaroastrai tikėjo, kad negalima žmogaus kūnu teršti žemės, todėl žmones užnešdavo į bokštą ir palikdavo juos ten, kad sulestų grifai, o paskui kaulus sumesdavo į bokšto viduryje esančią skylę ir užpildavo kalkėmis. Šalia vienas kito pastatyti 2 tokie bokštai, kad kas pusmetį higienos tikslais galėtų pakeisti bokštą ir vieno bokšto nenaudoti, o jame likę palaikai pilnai suirtų.
Klaidžiojam po senamiesčio siauras gatveles, netyčia užeinam į vienoje aikštėje vykstantį, prieš savaitę mirusio miestelėno paminėjimą. Tik pastebėję mus bespoksančius, renginio dalyvės puola vaišinti saldėsiais - va tokie draugiški ir komunikabilūs iraniečiai.
Vienoje kavinukėje susitinkam keliaujančių jaunuolių porelę, Fatima ir Ekson jauni aktoriai gyvenantys Teheran'e. Mūsų gidas Maksimas pakviečia juos pas mus į viešbutį pavakaroti - sėdim prie jų atsineštomis vaišėmis nukrauto stalo, užgeriam datulių degtine ir diskutuojam apie gyvenimą Irane. Jie pasakoja, kad jauniems žmonėms labai sunku kabintis į gyvenimą, pakankamai uždirbti, įsigyti būstą - panašu kaip ir likusiame pasaulyje, tik vienas niuansas, šalis yra labai turtinga naftos ir dujų ištekliais, ir jei galėtų laisvai prekiauti, paprastų žmonių gyvenimas gerokai pagerėtų. Jie pasakoja, kad internetas ir VPN per paskutinius kelis metus labai pakeitė gyvenimą šalyje, jauni iraniečiai puikiai supranta kas dedasi pasaulyje ir patys pamažu tampa pasauliečiais. Taip, valdžia dar daug ką riboja, bet žmonės arba suranda, kaip tuos ribojimus apeiti, arba bando kovoti. Fatima pakėlusi savo gležną kumštį drąsiai sako, mes Irano moterys kovosim už savo teises!, tai matydamas puikiai supranti, kad šie žmonės yra laisvi savo dvasia, o valdžia dar gyvena iliuzijų pasaulyje...
Dykuma
Pakeliui į Esfahan naktį praleidžiam dykumoje. Įspūdingos smėlio kopos, po kurias galima laipioti kiek tik nori, o vietiniai net su visureigiais važinėja - viena iš jaunimo pramogų. Ant kopos viršūnės palydim saulę, o kitą rytą anksti sutinkam saulėtekį - vaizdai įspūdingi, nors antrą kartą nekartočiau, gana šalta, o ir keltis labai anksti reikia…😊 Vakarienė, ant laužo kepti avienos iešmeliai - skanu ir egzotiška. Nakvojam ką tik pastatytame namelyje, kuris dar iki galo dorai ir neįrengtas, nesu parketinis keliauninkas, bet nelieku sužavėtas šia kelionės dalimi, pakaktų atvažiuoti vakare, palydėti saulę ir galima judėti toliau…
Esfahan
Jie norite nusipirkti persišką kilimą - tą geriausia padaryti Esfahan. Beveik valandą praleidžiam kilimų parduotuvėje, klausydami savininko pasakojimų apie persiškų kilimų rūšis - atskiras mokslas suprasti kilimo vertę ir atskirti jo rūšį. Irane keletas miestų specializuojasi kilimų gamyboje, pavyzdžiui jei Cum gamina tik šilkinius kilimus, tai Esfahan gali būti kilimas audžiamas iš šilkinių ir vilnonių siūlų mikso ir t.t., o kiek dar visokių variacijų, priklausančių nuo šilko rūšies, arba kilimo rišimo būdo, arba kilimo rišime pasitaikančių klaidų ir t.t.. Pavyzdžiui rankomis rištą šilkinį 2 x 3 m kilimą galima nupirkti už 7 000 USD ir daugiau, o tokio paties dydžio austą mašinomis tik už 1 200 USD. Įdomu!
Esfahan’e graži didelė centrinė aikštė, mečetės, turgus…jaučiasi, kad didelis miestas, daug žmonių, ir kaip visada kamščiai gatvėse. Per tą savaitę įprasta tampa Irano atmosfera, mečetės darosi visos panašios ir sunku atsiminti kuri čia kuo yra išskirtinė, žodžiu laikas grįžti namo😊.
Suprantu, kad neįmanoma pažinti šalies ir suprasti jos specifikos per vieną savaitę, bet pakanka laiko pajusti dvasią, kuo gyvena žmonės ir įsitikinti, kad dalis mūsų turimų žinių apie šią šalį yra tik mitai, kurie neatitinka tikrovės...
Viskas ką aprašiau, yra tik mano asmeniniai įspūdžiai😊, dabar šalis yra labai saugi turistams, o jos kitoniškumas padeda suprasti pasulio įvairovę!
🕌🕌🕌🕌🕌
Comments