Beirutas man visada asociavosi su terorizmu, sprogimais, neramumais...., o pasirodo tai labai gražus, šiuolaikiškas, kosmopolitiškas, draugiškas turistams miestas.
Dėl paskutiniais metais Libaną kamuojančios ekonominės krizės, vietinė valiuta tiek nuvertėjo, kad mes europiečiai su eurais (dar geriau doleriais), galime pasijausti tikrais milijonieriais (ir ne tik perkeltine prasme:). Jeigu oficilaus bankas už dolerį duoda 1500 Libano svarų (kažkodėl vietiniai juos vadina lyromis), tai neoficialiose keityklose, kurios funkcionuoja atvirai gatvėse, gali už 1 USD gauti net 23 000 👍, o jau tada restorane, taxi ir kt. paslaugos kokius 2-3 kartus pigesnės negu pas mus😊. Mes keturiese pietaudavome Beiruto centre už 17-25 Eur, o vakarieniaudavome su vynu už 60-70 Eur. Taxi paslaugos su Bolt programėle kainuoja nuo 2-4 Eur važiuojant bet kur mieste.Tokios kainos žinoma džiugina turistus, tačiau libaniečiams tai tikras išbandymas, kaip jie patys sako, mėnesio uždarbis gali būti ne didesnis negu 100 USD, o darbą susirasti labai sunku...
Tai sudėtingos ir skaudžios Libano istorijos pasekmės. Nors dar nepraėjo net 80 metų nuo Libano, kaip nepriklausomos valstybės paskelbimo 1943 metais, ši šalis jau spėjo pakariauti net su Vokietija ir Japonija, o su Izraeliu kariavo net tris kartus, pergyveno 15 metų pilietinį karą ir net 3 revoliucijas. Įdomiausia, kas sukėlė paskutinę, 2019 metų revoliuciją - apie 1 mln. libaniečių išėjo į gatves dėl to, kad buvo apmokestinti WhatsApp pokalbiai... Na o paskutinis smūgis Beirutui buvo 2020 rugpjūčio 4 d. sprogimas uoste, kurio metu iš karto žuvo virš 200 žmonių, o apie 4000 buvo sunkiai sužeisti. Sprogimas stipriai apgrivė miesto centrą, langų stiklai išdužo net priemiesčiuose.
Taigi klestintis Beirutas, kaip rytų šalių pramogų sostinė, traukė turistus ne tik iš artimųjų rytų, bet ir iš viso pasaulio, klestėjo viešbučiai, restoranai ir netgi kazino, dabar deja dėl krizės ir po sprogimo ne viskas veikia, tačiau miesto dvasia išlikusi. Taip, yra apgriautų neatstatytų pastatų, nemažai pastatų taip ir stovi išdužusiais langais po sprogimo, tačiau matosi, kad gyvenimas atsigauna, statosi nauji nuostabios architektūros dangoraižiai, švarus, puikiai sutavarkytas senamiestis, nuostabiai sutvarkyta krantinė, prieplauka, prabangūs restoranai, brangios parduotuvės...
Byblos miestelį, esantį 40 km nuo Beiruto, kuriame buvo pastatyti pirmieji laivai ir kur žmonės gyvena jau daugiau negu 5000 metų (libaniečiai sako, kad tai seniausias miestas Pasaulyje), aplankėm labai trumpam ir labai lietingą dieną, o miestelis tikrai nuostabaus grožio.
Per 4 dienas praleistas Libane nepavyko dar daug ko pamatyti, bet tikiuosi pavyko pajusti rytų ir vakarų kultūrų sandūros dvasią, kuria persismelkusi šalis. Nuostabu kai 18 religinių koncesijų žmonės sugyvena vienoje šalyje, viename mieste. Tikėkimės nebekils revoliucijos ir pavyks dar čia sugrįžti vasarą, kai šilta, pasimaudyti ir pakeliauti:)
Comentarios