Baku - Azerbaidžano sostinė (apie 2 mln. gyventojų) prie Kaspijos jūros. Šis miestas išaugo ir suklestėjo dėl savo naftos išteklių. Naftos pramonė pradėjo sparčiai vystytis XIX amžiaus pabaigoje. Broliai Nobeliai daug prisidėjo prie miesto suklestėjimo, jie pradėjo investuoti į šią srit, buvo nutiestas pirmasis naftotiekis. Dėl naftos verslo jau tais laikais mieste pradėjo kilti prabangūs pastatai, kuriuos statė turtingi naftos magnatai. Didžioji dalis jų išliko iki šių dienų ir dabar yra puikiai restauruoti. Baku senamiestis - tvarkingas, švarus, su mažais restoranėliais, siauromis gatvelėmis, istoriniais pastatais, mažomis parduotuvėlėmis.. Verta apžiūrėti Mergelių bokštą, kuris yra išlikęs nuo Zarustros kultūros (ugnies garbinimo) laikų, įdomu tai, kad net dabar niekas tiksliai nežino kada jis buvo pastatytas ir kokia buvo jo paskirtis. Vyresnė karta puikiai prisimena kultinį filmą 'Brilijantinė ranką', kurio scenų filmavimas vyko būtent čia, imituojant, kad tai Stambulas😄. Man labai patiko senamiesčio siauros gatvelės, kurios saugo ir nuo saulės ir nuo čia pastoviai pučiančio gana stipraus vėjo, o tokios švaros ir tvarkos tikrai nesitikėjau... Labai gražus, nors ir mažas!
Net ir sename sovietiniame Kubinkos rajone labai švaru ir tvarkinga, jis išlaikė savo autentišką žavesį su siauromis gatvelėmis, senais kiemais, išdžiautais drabužiais ir vynuogėmis apaugusiais pastatais, verta aplankyti, jei įdomu pasižiūrėti kaip nieko nekeisdami žmonės čia gyvena 50 - 70 metų.
Azerbaidžiano teritorijoje yra ne viena, kur tiesiog iš po žemių jau šimtmečius veržiasi dujos - įspūdingai atrodo degantis kalnas #Yanardag.
Baku labai daug didelių įspūdingų restoranų. Azerbaidžianietiški tipiniai patiekalai yra labai sotūs, mėsiški, dažniausiai aviena, rekomenduoju išbandyti, tokius kaip kebabas, dolma ir piti. Nors šalis musulmoniška, vakarais restoranai pilni žmonių, beveik visuose galima rasti alkoholio. Labai gera vakarienė dviems su vynu Baku kainuoja apie 50-60 eurų.
Naujasis Baku gali pasigirti įmantrių formų dangoraižiais, iš kurių visiems žinoma vizitinė kortelė - FLAME TOWERS, tačiau..., nors jie pastatyti jau prieš 10 metų, ten kol kas niekas nevyksta, - veikia tik kino teatras, o šiaip jie stovi tušti..., va tokia ta naftos ekonomika😄. Kiti stikliniai pastatai irgi dar nebaigti statyti..., atrodo gražiai, bet kol kas nefunkcionalūs🤨. Naujasis miestas taip pat labai švarus, su gražiais skverais, pėsčiųjų gatvėmis, vien ko verta 26 km ilgio krantinė, kuri yra populiari pasivaikščiojimų vieta tarp vietinių gyventojų. Patarčiau po Baku turistauti pėsčiomis, nors čia veikia ir BOLT ir UBER, o ir kainos tikrai gerokai mažesnės negu pas mus, bet mieste visą dieną vienas didelis, vos judantis 'kamštis'. Platūs miesto prospektai, su neitin nepatogiomis pėstiesiems požeminėmis perėjomis, todėl vaikštinėdami būkite atsargūs😄, kai mes eilinį kartą neradę arti perėjos, perėjome per gatvę neleistinoje vietoje, prisistatę policininkai pradėjo mus reketuoti ir gąsdinti nebūtais dalykais - teko susimokėti jiems 100 manatų (apie 60 Eur) už ramybę😡. Va taip...., jau seniai neteko duoti kyšio policininkui🤨.
Labai pigus metro (apie 30 ct) ir nors nėra daug linijų, bet patogus. Norint pasinaudoti, teks nusipirkti Baku kortelę už 1 Eur.
Baku taip pat žinomas dėl savo Formulės 1 trasos, kurios dalis driekiasi per miesto centrą, F1 gerbęjams tikrai bus įdomu apžiūrėti trasą, net ne varžybų metu.
Azerbaidžianas, nors ir mususlmoniška šalis, to praktiškai nesijaučia Baku gatvėse - kosmopolitiškas, laisvas miestas, gatvėse, merginos ir moterys apsirengę kai Europoje, vyksta audringas naktinis gyvenimas.
Turistams viešbučių pasirinkimas čia tikrai didelis, kainos panašios, kaip ir Europoje. Gyvenom Hilton ir Dinamo viešbučiuose, iš kurių labiau rekomenduočiau pastarąjį.
Visur galima atsiskaityti kortelėmis, todėl grynųjų pinigų nereikės daug.
Į Baku iš Europos skrydžiai dažniausiai naktiniai, skrendi per naktį ir atskrendi anksti ryte. Skridom su AirBaltic, kaip tokiam - 5 val. skrydžiui lėktuvas nelabai patogus, jei yra galimybė, tai TurkishAirlines tikrai geriau, o kaina praktiškai ta pati.
Dauguma vietinių nekalba nei angliškai, nei rusiškai, net restoranuose ir viešbučiuose🤨, taksistai dažnai važinėja atvirais langais😄, o vietiniai gyventojai - azerbaidžaniečiai - yra išdidūs, kartais net pasipūtę. Kai kurie gali mėgti pasukčiauti, dėl ko, kartais pasijusdavome nejaukiai - to tikrai nesitikėjom čia🥺😡.
🇦🇿🇦🇿🇦🇿🇦🇿 (iš 5)
Comentarios